
Nejlepší Dětská autosedačka 2023
Zopa Carrera Fix Když se poprvé stanete rodiči, váš život se najednou změní o 180 stupňů. Na prvním místě je pochopitelně vaše dítě – chcete pro něj jen to nejlepší, ať už se to týká jídla, výchovy, vzdělání, a se stále se zrychlujícím světem také bezpečnosti. Dříve či později tak budete řešit otázku jak vybrat autosedačku, která bude vyhovovat vám i vašemu potomkovi. Pojďme se podívat na některá nejzásadnější kritéria pro výběr autosedačky, abyste se dokázali zorientovat na trhu a zvolit takovou, která bude odpovídat věku dítěte, vašemu automobilu a případně různým specifickým potřebám. Dnes můžete vybírat z mnoha modelů!
K čemu je dobrá dětská autosedačka?
Zákonem je předepsáno, že řidič je povinen používat dětskou autosedačku pro všechny děti, které váží méně, než 36 kg a měří méně, než 150 cm. Již pro miminka se vyrábějí speciální autosedačky, které je možné umístit v autě jak na sedadlo spolujezdce, tak na zadní sedadla. Protože cestování s dětmi je obecně náročnější, je velmi důležité, aby se dítě v sedačce cítilo pohodlně, aby nikde netlačila, nedřela a poskytovala správnou oporu zádům a šíji.
Rozdíly mezi dětskými autosedačkami
Je možné říct, že dětské autosedačky rozdělujeme do pěti tříd, a to na základě váhy dítěte.
Skupina 0
Používá se pro kojence do hmotnosti 10 kg a dítě v ní vlastně napůl leží. Většině miminek vystačí do zhruba 1 roku. Pro novorozence je vhodnější autosedačka typu kolébka, která je těsnější a pro dítě příjemnější. Specifikem je, že se sedačka do auta připevňuje tak, aby dítě bylo hlavou otočeno do protisměru. Je totiž prokázáno, že v případě nehody je tato poloha pro miminka bezpečnější.
Skupina 0+
Pro děti do váhy 13 kg, což většinou znamená od 1 roku do asi 18 měsíců. Většinou se jedná o autosedačku typu vajíčko – s pevnou skořepinou, která chrání páteř a krk. I vajíčko je možné připevnit proti směru jízdy. Ve vajíčku je dítě taktéž v polosedu.
Skupina I.
Pro děti ve váhovém rozpětí 9 až 18 kg. Dítě v sedačce již sedí, a zpravidla vydrží od 1 roku do asi 4 let. Autosedačky bývají polohovatelné a mají většinou vyšší podsedek, aby se dítě mohlo dívat z okna. Polohovatelnost vám umožní nechat dítě během delší cesty vyspat. Určitě si přečtěte test autosedaček a dejte si čas na rozmyšlenou – například sedačky s ukotvením ke konstrukci auta mají vyšší hmotnost. Je dobré si vyzkoušet, jak se vám se sedačkou bude v autě manipulovat, a zda můžete polohu dítěte změnit i během řízení.
Skupina II.
Ta je určena pro děti o váze mezi 15 a 25 kg, tedy pro věk od 3 do 7 let. Autosedačky pro starší děti nejsou vybaveny pásy, které vycházejí přímo ze sedačky. Dítě tedy budete poutat pásy přímo v autě. Možnosti máte v podstatě dvě – s oporou zad, a nebo bez ní. V prvním případě se jedná o klasickou sedačku s bočními opěrami hlavy, ve druhém o podsedák, který se do auta připevní opravdu rychle.
Skupina III.
Je v podstatě totožná s předchozí skupinou, a slouží pro děti, které váží mezi 22 a 36 kg. Tedy pro děti ve věku od zhruba 6 do 12 let.
Na trhu samozřejmě existují i modely, které s dítětem takzvaně rostou a lze je přizpůsobit několika věkovým a váhovým kategoriím. Doporučujeme ale nákup takovéto sedačky pečlivě zvážit. Pokud si vyberete rostoucí sedačku, musíte totiž vždy počítat s určitým kompromisem, pokud se týká pohodlí. Kompromis ohledně bezpečnosti nelze nikomu doporučit, je tedy v zájmu vašem i vašeho dítěte nastudovat si před nákupem nějaký test autosedaček. Určitě si ověřte, zda je sedačka zabezpečena i proti nárazu z boku. Je to důležité zejména u sedaček třídy 0 a 0+. Zkontrolujte také, zda je sedačka tzv. homologovaná, to znamená, zda má certifikaci ECE R44 či označení i-Size. Vždy je lepší investovat o pár stovek korun navíc, než koupit sedačku bez certifikátu.
Jak autosedačku připevnit
Montáž autosedačky se liší podle jejího typu a podle značky, nicméně můžeme shrnout několik obecně platných tipů. Sedačka by se měla pohodlně vejít na zadní sedadlo tak, aby se při nárazu nemohla převrátit dopředu. Vždy si změřte zadní sedadlo a autosedačku – nikdy by neměla přesahovat. Špatně provedená montáž sedačky může ohrozit bezpečí nebo dokonce život dítěte. Ve starších vozidlech se obvykle sedačka připevňuje pomocí bezpečnostních pásů.
V novějších automobilech najdete na zadních sedadlech speciální úchytky, tzv. systém Isofix, kterými se dětská autosedačka připevní ke konstrukci auta. Toto uchycení poskytuje maximální stabilitu a u starších a větších dětí umožňuje připoutání klasickým tříbodovým pásem, nejen pásy, které vycházejí ze samotné sedačky.
Pokud připevňujete autosedačku na přední sedadlo, vždy je nutné vypnout airbag.
Jak poznat, že je čas koupit novou sedačku
Děti samozřejmě rostou. Jak poznáte, že je na čase starou sedačku vyměnit? Prvním a nejjednodušším kritériem je zkontrolovat, že horní okraj autosedačky nesahá níže, než ke špičkám uší dítěte. Jen tak je zajištěna ochrana týla a krční páteře. Pokud tomu tak není, je nutné koupit novou autosedačku, protože v případě nárazu by zranění hlavy mohlo být fatální. Dalším kritériem je pochopitelně váhový limit – dětské autosedačky jsou navrhovány tak, aby ustály případný náraz při váze dítěte, pro kterou jsou určeny. Pokud dítě limit výrazně překročí, bezpečnost sedačky klesá. Třetím kritériem je pochopitelně opotřebení sedačky. Jiné bude v případě, že v ní dítě tráví každý den dvě hodiny, a jiné pokud ji využíváte jen k občasnému sobotnímu výletu. Pravidelně proto sedačku kontrolujte. Prohmatejte všechny části, zda nenajdete praskliny a uvolněná místa, zkontrolujte opotřebení povrchu a uchycení bezpečnostních pásů.
Závěr
Výběr nejlepší dětské sedačky se může zdát jako náročný úkol, ale pokud dodržíte několik jednoduchých pravidel, jistě to zvládnete. Vždy vybírejte sedačku takové třídy, která odpovídá vašemu dítěti – neriskujte, až doroste do větší velikosti, ani že to v menší ještě nějakou dobu vydrží. Pokud můžete, předem si vyzkoušejte manipulaci se sedačkou a její umístění ve vašem vozidle. Při montáži vždy dbejte pokynů výrobce, ať už si vyberete jakýkoliv systém uchycení. Koupi sedačky, která s dítětem poroste, raději pečlivě zvažte – jejich bezpečnost bývá nižší, než u sedaček pouze jedné kategorie. A pokud si vyberete model, před koupí se podívejte, jak dopadl v testech.