Za účelem pomoci vám koupit nejvhodnější produkt stráví průzkumem a testováním Kterekoupit mnoho hodin. Každý ze zde uvedených výrobků je nezávisle vybrán naším týmem. Pokud zakoupíte výrobek kliknutím na některý z odkazů uvedených na našich stránkách, získáme malou provizi, z níž můžeme financovat naši práci.

Nejlepší Kamera do auta 2023

V dnešním světě jsou kladeny stále větší požadavky na bezpečnost silničního provozu. Ať už se to týká ochranných prvků vozidel po technické stránce, nebo vnitřního vybavení. Kamera do auta dávno nepatří jen k luxusnímu, pracovnímu vybavení taxikářů profesionálních řidičů, dnes si ji můžete pořídit i vy. Pokud nemáte s tímto zařízením žádné zkušenosti, jistě vám pomůže náš test kamer do auta a užitečné rady, jak si vybrat kameru, která přesně vyhoví vašim potřebám jak po technické stránce, tak po stránce rozpočtu. Popíšeme vám, na co se při výběru zaměřit, na co si dát pozor, a jaké parametry při nákupu sledovat.

Obrázek
Jméno
Hodnocení
Ověřit cenu

V dnešním světě jsou kladeny stále větší požadavky na bezpečnost silničního provozu. Ať už se to týká ochranných prvků vozidel po technické stránce, nebo vnitřního vybavení. Kamera do auta dávno nepatří jen k luxusnímu, pracovnímu vybavení taxikářů profesionálních řidičů, dnes si ji můžete pořídit i vy. Pokud nemáte s tímto zařízením žádné zkušenosti, jistě vám pomůže náš test kamer do auta a užitečné rady, jak si vybrat kameru, která přesně vyhoví vašim potřebám jak po technické stránce, tak po stránce rozpočtu. Popíšeme vám, na co se při výběru zaměřit, na co si dát pozor, a jaké parametry při nákupu sledovat.

Co je autokamera a proč je užitečná?

Kamera do auta se může stát neocenitelným pomocníkem v mnoha situacích. Patří mezi ně například autonehoda, ohrožení během provozu jako je nebezpečné předjíždění, vybržďování nebo rychlá jízda, nebo vandalismus či krádež cenného předmětu z auta. Kamera snímá prostor kolem auta a určitou dobu záznam uchovává. Záznam z kamery pak může posloužit jako důkaz během policejního vyšetřování nebo během soudního řízení.

Jak si vybrat autokameru?

Při výběru kamery zvažte několik faktorů. Velmi užitečné jsou recenze kamer do auta, které vám pomohou při srovnávání jednotlivých výrobků. Pokud hovoříme o ceně, levné kamery se dají pořídit už do tisíce korun. Počítejte ale s tím, že dostanete jen velmi základní vybavení. Střední kvalita kamer se pohybuje okolo asi dvou tisíc – můžete očekávat kvalitní funkce a video s vysokým rozlišením. Kamery v cenové relaci od 3000 Kč výš jsou vhodné i pro profesionální řidiče, nebo pro ty, kdo si libují v nejmodernějších technologiích.

Úhly kamery

První a nejdůležitější jsou úhly snímání kamery. V zásadě existují tři základní typy kamer: kasickou kameru, která snímá prostor před vozidlem, obvykle v úhlu 110°, duální autokamera, která snímá prostor před autem i uvnitř vozu, a externí autokamery, které natáčejí prostor před vozidlem a za vozidlem. Jestliže chcete větší úhel, některé kamery nabízejí úhel 150°, ovšem dejte pozor, aby nedocházelo k přílišnému optickému zkreslení obrazu. Obecně se doporučuje kompromisní řešení, tedy úhel mezi 120° a 150°. To vám nabídne dostatečně široký, nezkreslený záběr.

Kvalita videa

Kvalita obrazu může být rozhodující pro vyřešení přestupku, nepodceňte ho tedy. Některé kamery nabízejí snímače CCD. Ty se postarají o kvalitní záběry, ale jsou pochopitelně úměrně tomu dražší a také rozměrnější. Levnější kamery mají rozlišení CMOS, které jsou méně kvalitní, ale cenově dostupnější a kompaktnější. Standardní velikost snímače je ¼ palce. Rozlišení je úměrné velikosti – čím větší velikost, tím lepší bývá rozlišení. Na trhu jsou již i kamery s rozlišením 1920 z 1080, což je Full HD. Nevýhodou těchto kamer jsou větší nároky na úložný prostor. Světelnost objektivu je dalším parametrem a označuje se písmenem F – čím je větší, tím lepší světelnost a kvalitu má pořízený záběr.

Plynulost obrazu je zásadně ovlivněna frekvencí snímání. Udává se ve FPS a označuje počet snímků za vteřinu. Plynulého obrazu dosáhneme při minimálním FPS 24, ale je lépe, pokud dosáhne vyšší hodnoty. Dražší kamery mívají FPS okolo 60. Platí zde úměra, že čím vyšší FPS, tím méně je kvalitní rozlišení.

Nahrávání GPS souřadnic

Některé kamery jsou vybaveny GPS modulem. Ten dokáže cestu sledovat a zaznamenat na mapě, což se hodí, pokud chcete přesně vědět, kde došlo například k nebezpečnému předjíždění. Dále kameru s GPS často využívají také zaměstnavatelé profesionálních řidičů, aby měli přehled o jejich pohybu.

Uchovávání dat

Paměťová kapacita kamery do auta je rovněž zásadní údaj. Většina kamer mí poměrně vysokou paměť, od 16 do 64 GB, ale pokud potřebujete více paměti, lze toto číslo běžně rozšířit. K ukládání slouží většinou SD karty – pokud se paměť zaplní, zkrátka a dobře kartu vyjmete a použijete jinou. Některé kamery disponují funkcí smyčka. To znamená, že po zaplnění zabudovaného úložného prostoru se začne uložené video nahrávat znovu od začátku a přemazávat tak předchozí. Zajímavou funkcí je i časosběrné video, díky kterému můžete záběr zrychlit a smrsknout.

Některé kamery rovněž dokážou video komprimovat. Bývá to ale na úkor kvality videa, protože se sníží ostrost nebo kontrast.

Instalace

Kamery se většinou instalují do horní části čelního skla, případně na zpětné zrcátko. Je důležité, aby kamera neomezovala výhled řidiče a tím nenarušovala bezpečnost jízdy. Jiným typem jsou externí kamery, které zaznamenávají i dění za vozem. Ty se umisťují na auto zvenčí, a to dopředu i dozadu. Speciální kamery mají tvar zpětného zrcátka a také jako zpětné zrcátko slouží. Nejpohodlnější a nejrychlejší uchycení je prostřednictvím magnetického držáku, upevněného na sklo. Kameru snadno odcvaknete a neriskujete například její ukradení. Jiné držáky jsou upevněny přísavkou nebo oboustrannou lepící páskou, případně plastovým páskem.

Pokud se týká dalších parametrů, tady je vše na vaší potřebě a samozřejmě na rozpočtu. Některé kamery je nutné nabíjet přes USB, některé lze nabíjet přímo konektorem do auta. Důležité také je, jaký chcete vstup a ovládání kamery. Čím dál rozšířenější jsou autokamery, ovládané bezdrátovou technologií wi-fi. Ta vám umožní propojení autokamery s mobilem nebo laptopem a měnit tak její nastavení nebo si prohlížet nahraná videa.

Kamery s mikrofonem umožňují pořízení zvukového záznamu z vnitřku i okolí vozu.

Funkce automatického zapnutí kamery a vypnutí displeje jsou užitečné pro pohodlné ovládání. Další dostupné vychytávky zahrnují například G-sensor. Ten zajistí, že pokud dojde k nehodě a tím pádem nárazu, nahrávka se automaticky zamkne, aby náhodou nedošlo k jejímu vymazání. Některé kamery jsou vybaveny parkovacím režimem, což je vlastně detektor pohybu. Kamera se spustí, pokud se okolo zaparkovaného auta něco děje. Nové kamery mívají i detektor měření rychlosti, který vás upozorní na měření rychlosti.

Závěr

Při výběru kamery do auta se řiďte především svými potřebami a stylem řízení. Pokud cestujete velmi často, určitě je dlouhodobě lepší vybrat si kvalitní, dražší zařízení. Zjistěte si předem také, zda je ovládání kamery v češtině nebo jiném jazyce. Pohlídejte si praktičnost a typ upevnění kamery a zvažte, zda využijete všechny její funkce. Vhodné je také posoudit úložiště kamery, zda vám budou vyhovovat výměnné SD karty, nebo pevné úložiště se smyčkou? Vyšší kvalita záznamů bývá na úkor zabraného úložného prostoru a naopak. Duální kamery, které zaznamenávají dění v autě mohou být v některých případech v rozporu s ochranou osobních údajů.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 3 Průměrně: 5]
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 3 Průměrně: 5]
Back to top button