Nejlepší Kočárek 2023

Čekáte miminko a chcete pro něj vybrat ten nejlepší kočárek? Jenže pojmy trojkombinace, sporťák nebo vajíčko vám nic neříkají? Podle měnících se potřeb vašeho miminka, budete nejspíš potřebovat různé typy kočárků. Nejuniverzálnější je trojkombinace, ve které uvozíte dítě od narození do zhruba tří let věku. Tahle kombinace zahrnuje hlubokou korbičku pro novorozence, sportovní kočárek, který začnete používat zhruba od osmi měsíců věku dítěte a také autosedačku, často díky podobnému vzhledu označovanou jako “vajíčko”. Pokud vaše dítko začne chodit mohou se vám také hodit takzvané “golfky”. Ty vynikají svou skladností a nízkou hmotností. Jaké parametry byste měli při výběru kočárku sledovat a vše o tom jak vybrat kočárek zjistíte v následujícím textu.

Různé typy dětských kočárků

Pro vaše miminko budete potřebovat odlišné typy kočárků v závislosti na jeho potřebách. Novorozence budete vozit v kočárku v poloze vleže až do doby, než se naučí sám sedět. Dřívější posazovaní je sice pro děti velmi lákavé, protože najednou získají nový “rozhled”, ale výrazně se nedoporučuje z fyziologického hlediska.

Nejprve budete tedy potřebovat hluboký kočárek a pak kočárek k sezení, kterému se běžně říká sporťák. Můžete si pořídit samostatné kočárky, nebo nástavby, které budete nasazovat na jeden podvozek. Sestavě hluboké korbičky a sportovní nástavby se říká dvojkombinace. Pokud je součástí i autosedačka, označuje se pak jako trojkombinace.

Jiným typem kočárku jsou takzvané golfky, neboli golfové hole. Hodí se spíše pro odrostlejší děti, které už sami chodí, ale ještě neujdou příliš velkou vzdálenost, nebo se během dne potřebují prospat. Dobře se s nimi bude jezdit spíše po městě nebo na rovném povrchu. Jejich velkou předností je skladnost a nízká hmotnost. Oceníte je na dovolené, ať už cestujete autem nebo letadlem.

Jak vybrat kočárek?

Kočárek, který si budete kupovat by se vám měl na první pohled líbit, ale vzhled samozřejmě není všechno. Zvažte, kde budete s kočárkem jezdit, v jakém terénu nejčastěji, jestli ho budete často převážet, nebo s ním cestovat hromadnou dopravou. To vše hraje významnou roli a pomůže vám vybrat kočárek, který bude odpovídat právě vašemu životnímu stylu.
Ať už budete vybírat kombinovaný kočárek nebo golfky, berte při nákupu konkrétního modelu v potaz následující parametry.

Bezpečnost

Na bezpečnost kočárků i autosedaček dohlíží normy. Při nákupu ale bude nejsnazší vyhledat spotřebitelské testy, které bezpečnost různých značek kočárků porovnávají a poukazují na nedostatky. Pokud kupujete sestavu i s autosedačkou, vyplatí se obzvlášť zaměřit na její bezpečnost.

Velikost

Vybírejte takový kočárek, aby se vešel do kufru vašeho auta. Rozměrům také věnujte vyšší pozornost, pokud budete s kočárkem jezdit výtahem, nebo úzkými dvěřmi. Všechny modely by se nemusely do uzšího prostoru vejít. Důležité jsou také vnitřní rozměry hluboké korbičky. Počítejte s tím, že dítě v ní budete muset vozit třeba i do deseti měsíců věku. Některé modely sice zaujmou vzhledem, ale pak zjistíte, že prostor pro ležení není dostatečný zvlášť pokud máte větší dítě, nebo toto období připadne na zimu a část prostoru zabere fusak.

Hmotnost

Pokud budete s kočárkem cestovat hromadnou dopravou, nebo ho často převážet v autě, pak oceníte co možná nejnižší hmotnost kočárku. Pro představu se hmotnost kočárku pohybuje zhruba kolem 10 až 15 kilogramů.

Ovládání

Při výběru kočárku si uvědomte v jakém terénu se s ním budete pohybovat. Podle toho volte typ koleček. Do terénu se hodí větší kolečka, která si poradí s nerovnostmi. S otočnými menšími kolečkami se zase lépe zatáčí. Při zdolávání náročnějších terénů se může hodit i ruční brzda na rukojeti kočárku.

Důležité je i provedení kol, která mohou být buď nafukovací, nebo pěnová. Zatímco nafukovací kola lépe tlumí otřesy je jejich hlavní nevýhodou náchylnost k prasknutí. Pěnová kola jsou sice bezúdržbová, ale jejich životnost je nižší.

Odpružení kočárku je také často diskutované téma. Dříve hojně používané houpací kočárky jsou spíše na ústupu, ale stále se dají sehnat.

Vzhled

Trendy v designu kočárků se mění každý rok a pokud si budete chtít pořídit top kočárek, ve kterém vozí své potomky třeba i slavné osobnosti, tak se připravte, že za takový značkový kočárek si výrazně připlatíte. Ceny se pohybují v řádech desítek tisíc korun.

Při výběru barvy je dobré zmínit, že tmavší kočárky mají tendenci vlivem sluníčka blednout, světlejší barvy se zase snadno ušpiní. Pokud vyberete barvu kočárku podle pohlaví očekávaného miminka, nemusí se vám hodit pro vašeho dalšího potomka. Jestli máte v plánu použitý kočárek nabízet k prodeji, počítejte s tím, že větší zájem je o neutrální barvy použitelné pro obě pohlaví.

Příslušenství

Měli byste se zajímat o to, čím vším je kočárek vybaven a co případně budete muset dokoupit. V zimě určitě oceníte fusak pro miminko a rukávník, který udrží v teple vaše ruce. Do deště se zase bude hodit pláštěnka a proti slunci clona nebo slunečník. Miminko ochrání síťka proti hmyku a velmi praktické jsou různé držáky a tašky. Další příslušenství a doplňky mohou být spíše designovou záležitostí. Díky nim můžete kočárek ladit třeba do různých barev a pokaždé bude vypadat úplně jinak.

Pokud má vaše miminko sourozence mohlo by se vám hodit stupátko, které ke kočárku přišroubujete a starší dítko můžete popovézt, když ho při delší procházce začnou bolet nožičky. V souvislosti s příslušenstvím je dobré zmínit i kompatibilitu. Některé značky lze spolu jednoduše kombinovat, pro jiné musíte přikoupit třeba speciální adaptéry.

Když mluvíme o moderním kočárku je v dnešní době většinou řeč o trojkombinaci. V ideálním případě by tento kočárek měl mít lehkou skládací konstrukci s úložným prostorem, kam se vejdou věci pro miminko nebo malý nákup. Dále korbičku, sportovní nástavbu a autosedačku. Místo korbičky mají některé kočárky vkládací tašku. Ta je lehčí a můžete v ní snadno přenést i spící miminko, ale bývá také méně prostorná. Moderní kočárek je flexibilní, takže v jeho výbavě najdete jak malá otočná kolečka, tak velká terénní, která oceníte nejen v terénu, ale i na sněhu nebo písku. Nástavby je možné na konstrukci upevnit po i proti směru jízdy a je take možné přehodit rukojeť. Jeho skládání pro převoz v autě je snadné. Je vybaven mnoha doplňky a příslušenstvím, které vám umožní jízdu v jakémkoliv počasí. V závislosti na značce se cena takového kočárku pohybuje v řádech desítek tisíců korun.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 2 Průměrně: 3]
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 2 Průměrně: 3]
Back to top button