

Za účelem pomoci vám koupit nejvhodnější produkt stráví průzkumem a testováním Kterekoupit mnoho hodin. Každý ze zde uvedených výrobků je nezávisle vybrán naším týmem. Pokud zakoupíte výrobek kliknutím na některý z odkazů uvedených na našich stránkách, získáme malou provizi, z níž můžeme financovat naši práci.
Nejlepší Powerbanka 2023
Powerbanka je nejsnazší způsob, jak si rychle dobít chytrý telefon nebo třeba tablet. Moderní mobilní telefony bojují s jedním nepříjemným neduhem. Díky náročnosti na energii při neustálém připojení na internet, využívání a instalaci aplikací a zároveň požadavkům na elegantní, štíhlý design a nízkou hmotnost zároveň s dostupnou cenou se výrobcům příliš nedaří přijít s řešením dlouhé výdrže baterie. Většina chytrých telefonů vydrží nabitá jen jeden den nebo i méně, pokud třeba koukáte na videa. Řešení ale přece jen existuje, a jmenuje se powerbanka. Top powerbanky mohou mít sílu i na nabití běžného notebooku nebo dokonce nastartování auta.
Co je to powerbanka a k čemu se může hodit?
Powerbanka je v podstatě externí baterie, s pomocí které si můžete doplnit nabití mobilního zařízení. Může sloužit například jako záložní zdroj na cesty nebo třeba dovolenou. Některé powerbanky dobijí telefon jen o pár procent, jiné jej dokážou nabít na 100%. Powerbank existuje několik druhů, nejvýkonnějšími můžete nabít i elektromobil, ale jsou pochopitelně těžké a také poměrně drahé. Ekologie je velké téma, a díky tomu vznikly solární powerbanky, které můžete dobít slunečním svitem. Nabití trvá poměrně dlouho, protože plocha solárních článků není velká. Jde ale o výbornou pomůcku na cesty nebo pobyt v místech, kde není elektřina, například pokud často konáte dlouhé procházky v přírodě.
Jak si vybrat powerbanku?
Existuje několik základních kritérií, na která byste se měli při výběru té nejlepší powerbanky zaměřit, a která teď postupně probereme. V první řadě záleží na tom, na to budete powerbanku používat. Pokud jen pro občasné dobíjení telefonu, postačí vám levnější a jednodušší varianta. Jestliže ji budete využívat každý den třeba při dlouhém dojíždění, vyplatí se investovat do odolnější, výkonnější verze. Nezapomínejte, že na trhu je spousta levných fotobank, které se tváří jako odolné z kovu, ale ve skutečnosti moc dlouho nevydrží. Tvar může mít vliv na poměr kapacity a velikosti, u málo odolných materiálů může dojít dokonce k přehřátí.
Jednoduché powerbanky lze pořídit už za zhruba 200 Kč, což je dostačující pro občasné dobití telefonu například před jedním telefonátem. Dražší a výkonnější powerbanky vyjdou okolo 500 Kč a powerbanky pro nabíjení notebooku stojí asi od 1500 Kč.
Kapacita nabíjení
Kapacita nabíjení je nejdůležitější vlastností powerbanky, o kterou zákazníkům jde, protože určuje kolikrát a na jakou kapacitu lze zařízení prostřednictvím powerbanky nabít. Udává se v miliampér hodinách a nejběžnější powerbanky mají kapacitu asi 10 000 mAh, silnější přístroje, kterými lze nabíjet i větší elektronická zařízení mívají i třikrát tolik. Uvnitř powerbanky se nacházejí nabíjecí články a při výběru kapacity je nutné myslet i na to, že zařízení bude při nabíjení energii také spotřebovávat. Reálná kapacita je tedy výrazně nižší, než kapacita uváděná výrobcem. Počet nabití smart phonu je možné vypočítat.
Proud pro výstupní nabíjení
Mobilní telefony se nabíjejí při napětí 5 V, ale powerbanky mají výstupní napětí pouze 3,7 V.Proto je nutné kapacitu powerbanky přepočítat, abychom zjistili, kolikrát telefon nabije. Například baterie s uvedenou kapacatou 10 000 mAh má ve skutečnosti kapacitu 7 400 mAh a z toho ještě musíme odečíst 10 – 20% ztrátu při nabíjení. Ve skutečnosti tedy takto silná powerbanka disponuje pouze 5 920 mAh. Rovněž se důležitá rychlost nabíjení powerbanky, tedy právě výstupní proud. Nejčastější jsou hodnoty 1 A, 2,1 A nebo 3 A. Čím je hodnota nižší, tím menší zařízení s ním dokážete nabít – například chytré hodinky nebo fitness náramek. Pro mobil se nejlépe hodí hodnota 3 A. S 5 A dokážete nabít i notebook.
Počet vstupů
Než si koupíte powerbanku, zkontrolujte výstupní porty na zařízeních, pro která ji chcete používat. Nejčastější jsou výstupy USB-A nebo Micro USB. Existují i výstupy ve tvaru klasické zásuvky. Záleží také na tom, kolik vstupů budete potřebovat. Nejmenší osobní powerbanky mají většinou jeden nebo dva vstupy a dokážou tak najednou nabít pouze jeden telefon nebo dvě zařízení. Existují také powerbanky s různou kombinací vstupů – pro různé typy mobilních telefonů a dalších přístrojů, například notebooku. Velké powerbanky mají klasickou zásuvku a můžete do nich zapojovat elektrické spotřebiče.
Velikost a váha
Zvlášť pokud vám bude powerbanka sloužit na cestách, vás bude určitě zajímat její velikost a hmotnost. Rozměry a hmotnost většinou závisejí na kapacitě powerbanky, a také na použitých materiálech. Většina powerbank měří okolo 12 cm, je asi 2 cm tlustá, a její váha se pohybuje okolo 200 gramů. Samozřejmě platí, že čím je powerbanka silnější, tím bývá těžší a větší. Materiál je nejčastěji plast, ale dražší a kvalitnější powerbanky využívají i kov. Díky tomu jsou odolnější a více vydrží, je to ale na úkor vyšší hmotnosti.
Další vlastnosti
Kromě zmíněných základních parametrů existují samozřejmě další méně podstatné věci, které ale můžete u top powerbanky velmi ocenit. Některé mají například funkci rychlonabíjení, kdy se např. mobilní telefon dobije na plnou hodnotu už za půl hodiny. Velmi populární jsou bezdrátové nabíječky. Ne všechny přístroje toto podporují, ale pokud váš chytrý telefon nebo chytré hodinky ano, a powerbanku používáte často, je to pohodlné řešení – přístroj jednoduše na powerbanku položíte. Pokud berete powerbanku na náročné túry nebo do terénu, oceníte powerbanku s IP certifikátem, která odolá rozmarům počasí i častému přemisťování.
Powerbanky jsou poháněny dvěma typy baterií, Li-ion nebo Li-pol. Druhý typ je dražší, ale méně se vybíjejí a mají delší životnost. Pokud banku používáte často, vyplatí se do něj investovat. Indikátor stavu baterie vám napoví, kdy je zapotřebí powerbanku dobít. Nečeká vás tedy nepříjemné překvapení s vybitou powerbankou, když ji nejvíc potřebujete.
Některé powerbanky mají nástroje podobné těm v mobilním telefonu, jako je například svítilna, kterou můžete používat.
Závěr
Při výběru nejlepší powerbanky záleží především na tom, k čemu ji hodláte používat. Základním kritériem je pochopitelně kapacita, od které se odvíjí i cena a životnost powerbanky.. Je dobré se naučit vypočítat, kolikrát daná powerbanka váš telefon dokáže nabít a zjistit si předem údaje o délce trvání nabíjení. Pokud budete powerbanku používat často, určitě raději investujte do kvalitního přístroje s větší kapacitou a z odolnějších materiálů, v případě, že se často pohybujete v přírodě a powerbanku používáte hlavně na cestách může stát za zvážení moderní solární nabíjení s pomocí fotovoltaických panelů. Powerbankuy by měly mít ochranu proti přepětí.