Nejlepší Robotický vysavač 2023

Líbilo by se vám mít doma stále hezky naklizeno a přitom neztrácet s úklidem moc času? Pak je robotický vysavač přesně to, co byste měli hledat. Pokud si plánujete do domácnosti pořídit takového pomocníka, měli byste vzít v úvahu, jaký typ povrchu s ním budete uklízet, jak velká je celková plocha, jak se ovládá, jakou údržbu potřebuje a vybrat si pak můžete v různých cenových kategoriích. Nabídka na trhu je opravdu široká a můžete si přečíst řadu recenzí robotických vysavačů nebo studovat testy robotických vysavačů. Následující text vám pomůže s orientací mezi mnoha variantami, tak abyste snadno našli ten nejlepší robotický vysavač právě pro vás.

Jak fungují robotické vysavače?

Automatická pračka sama vypere, sušička pak prádlo vysuší a mytí nádobí častěji než ve dřezu získá lesk v myčce. Stejně tak snadno může být bez námahy čistá i vaše podlaha. O to se postará robotický vysavač. Díky čidlům zjistí, která místa jsou znečištěná a vyhne se i všem překážkám. Úklid si můžete naplánovat na dobu, která vám vyhovuje a až přijdete domů, bude už uklizeno. Váš robotický vysavač na vás bude čekat v dokovací stanici, která slouží jako nabíječka. Tu vyhledá vždy, když bude zapotřebí, tak aby byl kdykoliv připraven na další použití. Uklízet s ním můžete podle předem daného pravidelného rozvrhu, nebo kdykoliv jednorázově.

Rozdíly mezi běžným a robotickým vysavačem

Hlavní předností robotického vysavače oproti klasickému je to, že ho nemusíte obsluhovat. Robotický vysavač zkrátka uklidí za vás. Pokud mu nastavíte pravidelný úklid, dokáže sám vyhledat svou dokovací stanici v případě, že mu dochází baterie. Na vás zůstane jednou za čas vyprázdnit nádobku na smetí, o vše ostatní se postará robot sám.

Oproti běžným vysavačům jsou ty robotické výrazně tišší. Pokud by vás úklid i přesto rušil, je jednoduchým řešením načasovat ho na dobu, kdy nejste doma.

Některé robotické vysavače umožňují i mokré mytí. Nevýhodou je, že v tom případě musíte doplňovat a vylévat vodu a oproti suchému vysávání vyžaduje robot vaši součinnost častěji.

Jak vybrat robotický vysavač pro vás?

Pokud se pro robotický vysavač rozhodnete, musíte zvážit výběr typu vhodného pro vás na základě několika faktorů. Stejně jako u běžného vysavače zvažte technické parametry jako je výkon, příkon, typ kartáčů a typ filtru. Navíc ještě berte v potaz níže uvedené faktory, které jsou specifické pro robotické vysavače.

Jaký typ úklidu, typ podlahy, velikost domu

Základní verzí je robotický vysavač s funkcí vysávání, ale některé zároveň zvládají i mokré mytí podlahy. Proto byste si měli nejprve ujasnit, jaké typy podlah bude u vás vysavač uklízet. Možná máte doma pouze jeden druh povrchu, ale možná budete hledat typ, který zvládne uklidit jak plovoucí podlahu, tak dlažbu a stejně dobře vysaje i koberce. S větší rozmanitostí typů povrchů budete muset hledat kvalitnější a také nákladnější přístroj. Rozhoduje i velikost domu, respektive plocha, kterou bude vysavač uklízet. A opět platí, že s větší plochou si poradí jen přístroje vyšší kvality.

Výdrž na baterii a doba nabíjení

Běžně udávaným parametrem vysavačů je výdrž na baterii a doba nabíjení. Velkou výhodou je, že robotický vysavač sám dokáže rozpoznat, kdy je potřeba dobít baterie a tuhle starost vyřeší za vás. Výdrž baterie se pohybuje od 40 do 180 minut. Důležitější než doba výdrže je poměr doby nabíjení a provozu. Když by doba vysávání byla jedna hodina a nabíjení trvalo čtyři hodiny, bylo by obtížné uklidit prostor celého domu.

Životnost baterie je vlastnost, která určuje, jak dlouho baterie vydrží v cyklech nabíjení a vybíjení. Pro kvalitní baterie je to většinou v řádu několika let. Pokud baterie přestane fungovat správně (výrazně se sníží její výdrž), doporučuje se zakoupení nové.

Velikost zásobníku na smetí

Jak často se budete muset věnovat údržbě svého robota určuje hlavně velikost zásobníku na smetí. Chytřejší modely vás na nutnost vyprázdnění zásobníku upozorní informací na svém displeji. U většiny robotických vysavačů se velikost zásobníku pohybuje kolem 500 ml, takže ho musíte často vyprazdňovat, zvláště pokud sdílíte domácnost se zvířecími mazlíčky. Vybírejte proto takový vysavač, kde je vyprazdňování zásobníku co nejsnadnější. Jednou za čas se věnujte pečlivému vyčištění.

Možnosti nastavení

Díky možnostem nastavení si zvolíte, jak často bude úklid probíhat a také v jakém čase. V zásadě existují tři možnosti – jednorázový odložený start, úklid každý den ve stejnou hodinu a denní programování, které umožňuje nastavit pro každý den různý čas.

Je možné si zvolit i prostor, který chcete uklízet tím, že nastavíte hranice, za které vysavač nemůže. Těmto hranicím se říká virtuální zdi a jsou součástí příslušenství robotických vysavačů.

Další vlastnosti a příslušenství

Robotický vysavač je chytrý a moderní pomocník. Je možné se s ním připojit k Wi-Fi a ovládat ho prostřednictvím aplikace v mobilním telefonu. Většina modelů má displej a některé i dálkové ovládání, pomocí kterého můžete robota nasměrovat k místu, kde chcete, aby uklízel. Možná oceníte, pokud bude váš robotický vysavač používat češtinu.

Některé modely mají UV lampu, která dokáže zničit mikroby. Praktickým příslušenstvím je sada na čištění, která vám usnadní pravidelnou údržbu vašeho robota. Virtuální zeď je doplněk, díky kterému vymezíte prostor, v rámci kterého se má robot pohybovat. Použitím zdi můžete zabránit robotovi například ve srážce s křehkou dekorací, pelíškem vašeho mazlíčka, nebo také pádu ze schodů. Sofistikovanější modely mají senzory proti pádu ze schodů integrované.

Nezáleží na typu povrchu, který doma máte, protože robotické vysavače si poradí se všemi. Bez nutnosti obsluhy se postarají o to, že bude vaše podlaha čistá. Jestli už víte, že je robotický vysavač to pravé pro vás, tak nezbývá, než si vybrat z široké nabídky. Pak už vás nezaskočí žádná neohlášená návštěva, protože u vás doma bude vždy uklizeno. Přitom čas, který byste jinak museli trávit úklidem, budete moct věnovat něčemu, co vás bude bavit.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 6 Průměrně: 4.7]
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 6 Průměrně: 4.7]
Back to top button