

Za účelem pomoci vám koupit nejvhodnější produkt stráví průzkumem a testováním Kterekoupit mnoho hodin. Každý ze zde uvedených výrobků je nezávisle vybrán naším týmem. Pokud zakoupíte výrobek kliknutím na některý z odkazů uvedených na našich stránkách, získáme malou provizi, z níž můžeme financovat naši práci.
Nejlepší Soundbar 2023
Domácí kina jsou stále populárnější, a k velké televizi s dokonalým obrazem pochopitelně patří i špičkový zvukový systém. Alternativou ke klasickému systému domácího kina je nyní takzvaný soundbar – kompaktní zařízení, které se jednoduše místí pod televizi nebo nad ní. Soundbar je elegantní doplněk, který zabere méně místa, a přitom zajistí trojrozměrné rozšíření zvuku. Pro výběr vhodného soundbaru je důležitých několik kritérií, na která byste si měli dát pozor, a podle kterých byste se měli při nákupu řídit. V našem článku vám ukážeme, na co se zaměřit, abyste si mohli filmy začít užívat naplno.
Co je soundbar a proč ho potřebujete?
Pokud milujete filmy a chcete si je vychutnat naplno, potřebujete kvalitní zvuk. Zatímco dříve byly potřeba složité a nákladné hi-fi soupravy se spoustou reproduktorů, dnes si můžete vybrat elegantnější a pohodlnější řešení. Soundbar je protáhlé zařízení, které nepůsobí rušivě nezabírá prostor, a přitom je konstruované tak, aby kvalita zvuku ani v nejmenším neutrpěla. Zvuk je přitom dobře prokreslený a prostorový. V soundbaru se obvykle nachází sada malých reproduktorů, která je akusticky velmi dobře navržena a promyšlena. Spousta soundbarů je bezdrátová, takže vám odpadne spojování s televizí a dalšími zařízeními – domácnost bude nadále působit čistě a upraveně. Pokud bydlíte v malém bytě a přesto si chcete užívat dokonalé ozvučení, soundbar pro vás bude vynikající řešení.
Jak si vybrat soundbar?
Určitě se podívejte na některé recenze soundbarů, abyste měli přehled, co je na trhu momentálně k dispozici. Pokud se rozhodujete koupit si soundbar, zamyslete se nad parametry, které vám budou vyhovovat. Zhodnoťte počet kanálů, kterými soundbar disponuje, jaké vstupy a výstupy budete potřebovat, a jaký výkon potřebujete. Nezanedbatelný vliv má i dispozice a velikost místnosti, ve které budete soundbar používat – obecně lze říci, že se hodí spíše do menších prostor, protože přece jen síla a kvalita zvuku nedosahuje parametrů, jaké můžete očekávat od klasických hi-fi soustav pro domácí kina.
Velikost
Podle toho, kam plánujete soundbar umístit, zauvažujte nad jeho velikostí – nejen délkou, ale i hloubkou a výškou. Soundbar se obvykle umisťuje nad nebo pod televizi. Obvykle se doporučuje, aby měl soundbar alespoň přibližně stejnou délku, jako váš televizor. S velikostí souvisí i hmotnost, zvlášť pokud plánujete soundbar umístit do držáku na stěnu. Dalším důležitým parametrem, který s tématem souvisí, je výkon soundbaru. Pro použití v běžné místnosti by měl dosahovat úrovně alespoň 300 W. Čím je výkon vyšší, tím hlasitější soundbar bude – soundbary s vysokým výkonem se hodí pro použití ve velkých místnostech jako jsou například konferenční místnosti. U soundbarů s interním subwooferem je výkon rozdělen mezi kanály samotné, a subwoofer. Hlasitost je v tomto případě nižší.
Kvalitní soundbary mají funkci nočního režimu. Ta zajišťuje tlumení a rovnováhu mezi výraznými frekvencemi, které se díky tomu méně nesou do dálky. Funkci ocení lidé, kteří žijí například v bytě, nebo v domě s tenkými stěnami.
Aktivní versus pasivní soundbar
Basové tóny jsou základem kvalitního filmového zvuku. U soundbaru se o něj stará takzvaný subwoofer. Provedení subwooferu je alfou a omegou při testu soundbaru. Aby basové tóny vynikly, je nutné rozkmitat velké množství zvuku, a to je u minimalistických soundbarů problematické. Pasivní soundbary mají subwoofer vestavěn přímo v sobě. To je dělá kompaktnějšími a snadno přenosnými, ovšem je to na úkor hlasitosti i hloubky basů, které jsou pochopitelně o něco horší.
Aktivní soundbar naproti tomu disponuje externím, aktivním subwooferem. Jde o prostorově poněkud náročnější řešení, ale kvalita basů je nesporně vyšší. Je ovšem pravda, že soundbary s externím subwooferem jsou o něco dražší.
„Kanály“ soundbaru
Soundbar může nahradit domácí kono díky tomu, že disponuje několika vestavěnými kanály, které virtuálně simulují zvuk. Jejich počet právě určuje kvalitu přístroje. Existují čtyři typy soundbarů podle počtu kanálů.
Soundbar 2.0 má dva přední kanály, takže se jedná v podstatě o klasické stereo.
Soundbar 2.1 má rovněž dva přední kanály, které doplňuje subwoofer, takže basy jsou výrazně lepší.
Soundbar 3.0 má kromě dvou předních kanálů ještě středový kanál pro lepší kvalitu mluveného slova, a k tomu samozřejmě subwoofer.
Soundbar 5.1 disponuje dvěma předními a dvěma zadními kanály, které doplňuje subwoofer. Kvalita zvuku je srovnatelná se soupravami pro domácí kino.
U varianty 5.1 existuje jedna varianta s virtuální simulací zvuku ve všech kanálech, a druhá varianta se skutečnými zadními reproduktory. Ze všech soundbarů má nejrealističtější zvuk.
Existují i další varianty, jako například 7.1, kde už najdeme další reproduktory, které musíme rozmístit v místnosti. Pochopitelně čím víc reproduktorů, tím náročnější instalace, aby byl zvuk skutečně uvěřitelný.
Připojení
V závislosti na tom, jaká zařízení budete chtít k soundbaru připojit, je dobré se rozmyslet, zda chcete bezdrátovou variantu, nebo klasické kabelové připojení. Některé soundbary nyní nabízejí i další funkce, jako je ovládání přes wi-fi nebo bluetooth, přehrávání FM rádií, nebo propojení s tzv. chytrou domácností. Spojení s televizí se obvykle doporučuje pomocí klasického HDMI kabelu. Pokud chcete soundbar využívat hlavně k přehrávání hudby, můžete využít typů s podporou MP3 nebo WMA – díky nim budete moci hudbu přehrávat přímo z flash disku nebo SD karty. Technologičtí nadšenci ocení připojení Multiroom, která bezdrátově spojí všechna zvuková zařízení v domácnosti.
Ovládání
Klasické, starší soundbary se ovládají tradičním dálkovým ovladačem. Moderní přístroje jsou ovládány přes bluetooth nebo prostřednictvím wifi. Mnoho jich dokáže přehrávat hudbu přímo přes různé mobilní aplikace. Díky nim můžete vybírat zdroj zvuku, měnit nastavení soundbaru i subwooferu, nebo ho různě programovat. Mnoho soundbarů, zvláště menších variant, má připojení přes USB. Jednoduše se k nim připojíte přes svůj chytrý mobilní telefon či tablet a můžete tvořit playlisty, přeskakovat písničky a podobně.
Závěr
Pozor na předpoklad, že čím vyšší cena, tím vyšší kvalita. Vycházejte při výběru z toho, k čemu převážně budete soundbar používat – zda k přehrávání filmů, nebo k poslechu hudby, a zamyslete se nad svými požadavky. Vystačí vám klasický soumar, nebo potřebujete spoustu technických vylepšení, jako je propojení s chytrou domácností? Podle velikost místnosti, ve které chcete soundbar používat, zvolte vhodný počet kanálů a případně možnost externího subwooferu, a zaměřte se rovněž na požadovaný výkon, který vyhoví vašim požadavkům. Buďte si vědomi toho, že ani ten nejlepší soundbar nenahradí opravdovou hi-fi soupravu pro domácí kino, protože zvuk je pouze virtuálně simulován.