
Nejlepší Televize 2023
Zaujaly vás časté výprodeje v obchodech a přemýšlíte o výměně starého televizoru za nový? Je možné, že na dnešním trhu, kde je v nabídce nespočet nových technologií i designu se cítíte trochu zmateni. Podle jakých kritérií vybrat televizor, aby vám sloužil dobře a dlouho, neměl závady a příjemně se vám ovládal, přitom není zase taková věda. Při výběru hraje roli několik zásadních kritérií a samozřejmě také částka, kterou jste ochotni za nejlepší tv utratit.Při recenzi televizorů vycházíme z rozdělení podle úhlopříčky, kvality obrazu a zvuku, použitých technologií, i například možnosti propojení s chytrou domácností.
Proč doma potřebujete televizi
Může se vám zdát, že ve 21. Století, kdy můžete spustit video ve vysokém rozlišení na každém mobilním telefonu, tabletu nebo laptopu, je vlastnictví televize přežitek z dob dávno minulých. Nicméně pokud například rádi sledujete filmy ve Full HD kvalitě, nebo rádi hrajete na herní konzoli, o televizoru byste měli minimálně vážně uvažovat. Televize vám dopřeje zážitek jako v domácím kině, a v neposlední řadě spojuje členy domácnosti, stejně jako dříve. Okolo laptopu nebo telefonu se jen těžko posadíte spolu s dětmi. Televize navíc dnes nabízí například i 3D obraz,zakřivenou obrazovku, nebo chytré napojení na ostatní spotřebiče v domě.
Jak si vybrat televizi?
Ze všeho nejdůležitější je uvědomit si, co v televizi sledujete nejčastěji. Kritéria podle vašich potřeb budou totiž různá. Pokud sledujete nejčastěji běžné televizní kanály, nepotřebujete ultra vysoké rozlišení, protože jej nevyužijete. Většinou nepotřebujete ani extra velkou úhlopříčku. Pokud ovšem sledujete především filmy v HD nebo dokonce Ultra HD kvalitě, vyplatí se vám investovat do chytré, co nejlepší televize. Totéž platí, pokud často hrajete hry s náročnými grafickými požadavky. Čím dál častěji se začínají objevovat televize s technologií 3D. Většinou k ní potřebujete speciální 3D brýle, ale pak si můžete vychutnat filmy v úplně novém duchu, nebo hrát hry, do kterých se doslova přenesete. Pro většinu lidí je důležitým kritériem i spotřeba televizoru a jeho energetický štítek. Vyplatí se vybírat spotřebič s hodnotou minimálně v kategorii A.
Plazmová televize
Nemají podsvícení obrazovky, ale přímo jejich pixely září. Díky tomu mají rychlou odezvu a skvěle zobrazují černou. Nevýhodou je jejich vysoká spotřeba a kratší životnost.
LCD televize
Mají podsvícení obrazovky a v dnešní době jsou nejběžnější a cenově nejpříznivější. Nevýhodou je horší zobrazení černé barvy.
LED televize
Řadí se mezi LCD televize, ale jejich podsvícení je kvalitnější. Mají nízkou spotřebu a dlouhou životnost, proto jsou dražší.
OLED televize
Nepoužívá podsvícení, díky čemuž má jasnou černou barvu a nízkou spotřebu. Televize jsou lehké a tenké, ale podle toho mají vysokou cenu.
QLED
Nejnovější technologie. Televize mají podsvícení, ale kvalita zobrazení je přesto velmi vysoká. Spotřeba elektřiny je velmi nízká.
Velikost obrazovky
Jedním ze základních požadavků je velikost obrazovky, která se zpravidla uvádí jako velikost úhlopříčky. Změřte si, jak velké místo chcete televizi vyhradit, a na co ji budete používat. Pro sledování filmů, HD televizních kanálů nebo hraní her se hodí obrazovka o úhlopříčce od 65 palců výš. Platí, že čím větší úhlopříčka, tím byste měli od televize sedět dál. Vezměte proto v úvahu i dispozici a rozměry místnosti. Umístění televize záleží jen na vás, ale určitě byste měli vzít v úvahu její hmotnost – těžké televize mohou být zavěšené na stěnu nebezpečné, u lehkých zase hrozí při umístění na stolku jejich převrácení.
Rozlišení
Rozlišení vám napoví o maximálním počtu pixelů na obrazovce. V současné době se nejčastěji prodávají televize v rozlišení Ultra HD, Full HD and Ready HD. Full HD televize je dnes v podstatě standardem, a hodí se pro sledování DVD a hraní her – vystačí většině běžných uživatelů. Ultra HD, někdy také nazývané 4K, slouží pro filmy s rozlišením Blu-ray a pro hraní graficky velmi propracovaných a náročných her. Je třeba počítat, že Ultra HD jsou v současné době nejlepší televize a tomu odpovídá také jejich cena. Kromě rozlišení si všímejte i hodnot Kontrastu, jasu, a pozorovacího úhlu. Pozorovací úhel určuje, pod jakým úhlem je ještě možné televizi sledovat, aniž by došlo k deformaci obrazu. U všech těchto věcí platí čím vyšší číslo, tím lépe.
HDR
Televize s rozlišením HDR postačí všem, kteří sledují převážně klasické televizní vysílání. Většina kanálů totiž stejně nevysílá v HD rozlišení, a proto nemá pořízení dražší televize příliš velký smysl, neboť to kvalitě obrazu nepomůže.
Doba odezvy
Doba odezvy zjednodušeně znamená dobu, kterou trvá změna barvy jednoho pixelu na obrazovce. Při příliš dlouhé době odezvy může docházet k rozmazání. Nejčastěji se doba odezvy udává jako GTG nebo BTW. Platí, že čím je hodnota nižší, tím je obraz kvalitnější. Běžné televize mají hodnotu 15 ms, špičkové, nejlepší TV se mohou pochlubit i hodnotou 1 ms.
Propojení
Moderní televize umožňují propojení s nejrůznějšími dalšími zařízeními, jako jsou herní konzole, počítače nebo mobilní telefony. Samozřejmostí by měl být vstup HDMI a USB, díky kterému lze například přehrávat filmy nebo hudbu přímo z USB disku. Některé televize mají i připojení k Wi-fi a možnost vkládání SD karet. Lze na nich tak třeba prohlížet fotografie nebo sledovat video přímo z YouTube.
Chytrá TV versus běžná televize
Chytré technologie čím dál víc pronikají do našeho života a nevyhnuly se pochopitelně ani televizím. Jedná se o televize se spoustou funkcí navíc. Lze do nich například instalovat aplikace pro připojení k internetu a sociálním sítím nebo do nich ukládat filmy. Umožňují připojení k tzv. chytré domácnosti a lze je ovládat hlasem nebo prostřednictvím mobilního telefonu nebo počítačové klávesnice. Pokud máte rádi moderní technologie, určitě vás tyto televize nadchnou.
Závěr
Při koupi televize vždy zohledněte, k čemu ji budete nejvíce používat. Ne vždy totiž platí, že čím dražší, tím lepší. Různým potřebám uživatelů vyhovují odlišné technologie. Berte v úvahu dispozici místnosti a přečtěte si recenze na televize, kde se dozvíte jejich parametry. Nepodceňujte parametry jako je zvuk, kvalita a rozlišení obrazu a možnosti propojení televize s jinými domácími spotřebiči a například i chytrým telefonem. Důležitá je i spotřeba nového televizoru, která se odvíjí od použité technologie a v neposlední řadě i jeho životnost. V téměř každé cenové skupině televizorů najdete modely, u kterých nebudete muset dělat kompromisy a budete s nimi spokojeni.