Nejlepší Vysavač 2023

Pokud si chcete pořídit nový vysavač čeká vás výběr z celé řady typů a značek. Můžete si přečíst recenze vysavačů na internetu, nebo projít nezávislé testy vysavačů, ale abyste nalezli ten nejlepší vysavač pro vás je dobré si nejprve ujasnit, jaké jsou vaše požadavky a očekávání. Protože tak jako každému z nás nevyhovuje stejný model auta, i když se jedná o luxusní značku, tak podobné je to s vysavačem. U auta i vysavače záleží především na tom, kde s nimi budete jezdit. Důležitější než cena jsou vlastnosti vybraného modelu vysavače a nemusí být pravidlem, že vyšší cena bude znamenat záruku kvality. Zorientujte se mezi základními typy vysavačů a jejich vlastnostmi díky tomuto článku a vybrat konkréní model vhodný pro vás pak už bude snadné.

Základní typy vysavačů

Univezální vysavač, který by se hodil na vše nejspíš neexistuje. Pro úklid v bytě bude hlavním faktorem pro výběr typ povrchu. Možná po seznámení s různými typy vysavačů zjistíte, že by se vám jich hodilo hned několik. Jiný na běžný úklid doma, jiný na úklid auta a možná ještě ten robotický, který by pravidelný úklid zvládnul bez vaší námahy.

Jak si vybrat vysavač?

Nejprve se seznamte se základními typy vysavačů, abyste zjistili, který hledáte. Potom se zaměřte na parametry jako výkon, typ filtru, příslušenství , jednoduchost použití a údržba.

Typy vysavačů

Klasický sáčkový

Nejběžnějším vysavačem používaným v domácnostech je klasický vysavač se sáčkem. Jde o cenově dostupný typ, který sbírá smetí do sáčku, zpravidla má větší rozměry a je hlučnější. Nižší pořizovací náklady jsou určitě příjemné, ale počítejte s nutností pravidelného nákupu sáčku.

Bezsáčkové a cyklonové

Bezsáčkové vysavače mají podobné vlastnosti, ale nutnost nákupu sáčků odpadá. Vysavač smetí sbírá do nádobky, ze které po použítí smetí vysypete. Speciálním typem bezsáčkových vysavačů jsou cyklonové, které se liší technologií.

Tyčové

Tyčový vysavač vzhledem připomíná koště. Předností je jeho velikost, snadné uskladnění a také jednoduchost použití. Výborně se hodí například pro rychlý úklid v kuchyni, nebo obývacím pokoji. Často jsou bezdrátové, což manipulaci s nimi ještě vice usnadní. Po použití tyčový vysavač postavíte do nabíjecí stanice tak, aby byl vždy připraven na další úklid.

Ruční

Ještě menší rozměry mají vysavače ruční. Ty jsou jako stvořené pro drobný úklid špatně přístupných míst. Bývají napájeny akumulátorem, takže nepotřebují přívodní kabel ani blízkost elektrické zásuvky. Určitě ho oceníte například při úklidu sedačky, nebo vašeho auta. Jejich nevýhodou je nižší sací výkon a menší objem nádobky na smetí. Na drobný úklid se ale hodí perfektně.

Robotické

Velké oblibě se těší vysavače robotické, které úklid zvládají sami. Pokud si takový pořídíte, můžete se těšit na pomocníka, který zvládne úklid povrchů v domácnosti sám a na vás bude jen občas vyčisit nádobku na smetí. Za tento komfort si ale samozřejmě budete muset připlatit, protože robotické vysavače patří k těm nejdražším.

Speciální

Dalšími možnostmi jsou vysavače pro zvláštní použití, například parní, nebo vysavače pro mokré čištění. Tyto vysavače perfektně zvládají úklid specifických povrchů, ale jejich pořizovací cena je zpravidla vysoká.

Objem

Objem sáčku, nebo nádobky na smetí u bezsáčkového vysavače určuje, jak často se budete muset zabývat čištěním nádobky, nebo výměnou sáčku sáčku za nový. Vybírejte podle velikosti vaší domácnosti. Klasické vysavače jsou k dostání s nádobkou nebo sáčkem o objemu dva až čtyři litry. U tyčových, ručních a robotických vysavačů bývá velikost nádobky zpravidla menší.

Typy filtrů

Filtrace u vysavačů bývá vícestupňová, což znamená že filtrů ve vašem vysavači najdete hned několik. Běžně alespoň tři. První stupeň filtrace zajišťuje sáček, druhý stupeň je motorový filtr a posledním je filtr výstupní. Ten je velmi důležitý, protože určuje kolik nečistot se vrací zpět do ovzduší. Moderní HEPA filtry mají velmi vysokou účinnost. Značí se na stupnici od 10 do 14, přičemž 14 znamená účinnost 99,995%. Pro vás jako uživatele je důležité vědět, jak se o filtry ve vysavači starat. Omyvatelné filtry musíte jednou za čas vyčistit a pak znovu používat, u výměnných filtrů jenutný nákup nového.

Sací výkon a příkon

Oba tyto parametry se měří ve wattech (W) a možná právě proto bývají často zaměňovány. Zatímco příkon udává spotřebu elektrické energie, výkon značí rychlost vzduchu při vysávání. Příkon vysavače musí splňovat normu stanovenou EU a snadno ho zjistíte z energetického štítku vysavače. Sací výkon vysavače určí, jak dobře bude váš stroj uklízet. Sací výkon zálěží na konstrukci vysavače, použitých hadicích a hubicích a take čistotě filtrů. Pokud se vám zdá, že váš vysavač není tak účinný jako dřív zkontrolujte nejprve obsah sáčku, nebo nádobky na smetí a čistotu filtru.

Příslušenství

Ke klasickému příslušenství vysavače patří různé typy hubic, hadice, trubky a kartáče. Mají sloužit k usnadnění čištění specifických povrchů a zjednodušení používání. Běžně je základní příslušenství dodáváno s vysavačem.

Zvláštní parametry

Do této kategorie spadají parametry, které se nedají přesně změřit, nebo vyčíslit, ale mohou při volbě vysavače hrát velmi důležitou roli. Například jde o jednoduchost použití, snadnou údržbu a podobně.

Při výběru vysavače je klíčové jaký povrch, nebo povrchy chcete uklízet a také jak velká je vaše domácnost. Vybrat si pak můžete z mnoha typů, přičemž každý z nich má svá pro a proti a každý se hodí na jiné použití. Klasikou mezi vysavači na běžný úklid jsou sáčkové vysavače. Na menší úklid se pak skvěle hodí tyčové, nebo ruční vysavače. Svou oblibu si získávají i robotické vysavače. Pokud si vyberte pro vás vhodný typ, měli byste pozornost věnovat i technickým parametrům a zároveň nezapomenout na to, jak snadno se bude s přístrojem manipulovat a také jak ho budete čistit a udržovat.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]
Back to top button